Deti a bezlepkové stravovanie

Autor: Petronela Bohmova | 30.5.2015 o 17:40 | (upravené 30.5.2015 o 19:10) Karma článku: 2,25 | Prečítané:  322x

U detí sa prvé príznaky celiakie začínajú v období jedného roka, kedy sa vlastne do potravy zaraďujú už aj múčne jedlá..    

Ako som už písala príznaky sa prejavujú väčšinou nechutenstvom,chudnutím, bolesťami brucha pri najedení, vracaním, nafukovaním , podvýživa / chudé nôžky, väčšie bruško/

Nezistená, neliečená celiakia sa môže prejaviť psychickými príznakmi, podráždenosťou a zaostávaním vo vývoji dieťaťa.

Mnohokrát sa pripisujú prvé príznaky inej diagnóze. S celiakiou sa častejšie spájajú iné choroby s Downov syndrómom, cukrovkou, laktózovou intoleranciou, alergiou alebo dieťa má hnačky, zápchu (mamičky to pripisujú viróze). Koho by to napadlo, že je to celiakia a pred pár rokmi ani nehovorím.

POZOR! dieťa  nemusí byť chudé, nemusí mať žiadne ťažkosti a celiakiu môže mať tak či tak, samozrejme to platí  aj u dospelých.

Nie nadarmo sa vraví, že celiakia je ,,chameleón medzi chorobami,,.

Čoraz viac žien ma problém s otehotnením a potom:

 ZISTENIE, ŽE VAŠE DIEŤA MÁ CELIAKIU

nie je to jednoduché,ale ani najhoršie, vezmite to tak, že dieťa určite od mala jesť zdravo.
Je veľmi dôležité, aby to práve v detskom veku bolo zistené/ podchytené aby sa tým predišlo k prípadnému zhoršeniu zdravotného stavu (napr. aj osteropóze v dospelosti a pod.)

    Pri dieťati sa začínajú prejavovať prvé príznaky, ak po 1.roku začínajú mamičky pridávať do stravy múčné jedlá. Kým je ešte dieťa malé vnímajú to viac rodičia a robí im to starosti, zvlášť tým, ktorí sa predtým  s celiakiou nestretli /nebola im zistená/.

Ale čo bude neskôr  v škôlke a v škole? Mnohí  rodičia si dávajú túto otázku.

v škôlke

   Ak dieťa začne chodiť do škôlky zo začiatku to nie je také ľahké, pretože ako  každé dieťa chce všetko vyskúšať, ochutnať a nie je to stále jednoduché vysvetliť, ale ty  nemôžeš, pretože..´´
    Je nemožné mať svoje dieťa neustále pod kontrolou. Preto rodičia by mali, ako prvé pri nástupe do škôlky oboznámiť učiteľa s týmto ochorením svojho dieťaťa.

  • čo znamená celiakia
  • ako sa to  u neho prejavuje, keď zje niečo, čo obsahuje  lepok.
    Každý to znáša inak.  Mnoho ľudí ani nevie, že celiakia je alergia na lepok, ktorý sa nachádza v obilninách, stretávam sa s tým osobne často .aj keď som to už pár krát známym vysvetlila, tak sa ma opýtajú napr.,,tento koláčik môžeš zjesť,však ? je ovocný,,nechápu,že pri celiakii ide o to akú múku používame pri pečení,varení.
    Nie, či je koláč ovocný,orechový alebo čokoládový .. Alebo to mnohí, všeobecne považujú za módnu diagnózu - dneška! Jednoducho povedané, že chceme zaujať...Je to asi tým, že ju nemajú :)

 Vhodné je vymyslieť pre dieťa pestrú a veselú desiatu   ( môžete naplno využiť fantáziu, rôzne zvieratka, kvietky a pod.) veď najprv jedia oči :) a pekne  zabalenú v  detskej dóze Vám ju s chuťou spapajú:) (v prípade ak nie je možnosť bezlepkovej desiaty v škôlke)

v škole 

    Ak je dieťa staršie  je to pre Vás o čosi ľahšie, už si to samo uvedomuje, no problém nastáva, že nie v každých školských jedálniach je možnosť  bezlepkového stravovania, ale stále sa nájdu jedlá, ktoré môže konzumovať aj celiatik ako : slepačia polievka, rizoto, paprikové zemiaky. šaláty, kuracie mäso na prírodno POZOR / treba si zistiť v kuchyni či sú tieto jedlá na 100% bezlepkové aj keď sú bez múky, glutén je často skrytý  v rôznych koreninách/.

     Najvhodnejšie je, ak by  sa spojili viacerí rodičia celitikov a vymenili si zopár rád, receptov a požiadali školstvo o možnosť osobitnej chladničky pre tieto deti, ktoré si môžu doniesť vlastnú  bezlepkovú stravu z domu a zohriať napr.v mikrovlnke. 

    Určite najistejšie stravovanie je  doma, ale nie každý má tú možnosť, mnoho detí  cestuje do školy, ako dospelí tak aj oni majú  stresy v škole, kým dôjdu zo školy domov,  blíži sa už  takmer k olovrantu, čo nie je vhodné, strava je základ budovania detskej imunity.

    Taktiež dbajte , aby malo stále zabalenú desiatu v dostatočnom množstve, aby nepociťovalo obmedzenie, aby sa mohlo v škole sústrediť potrebuje mať dostatok energie. V školských  bufetoch je čoraz širší sortiment bezlepkových potravín :  ryžové chlebíky, ovocie, oriešky, kukuričné chrumky, sójový suk, jogurty,nanuky :)

detské  narodeninové párty a školské výlety,  máte strach ako to dopadne?

Výlety,pobyty : 1, treba oznámiť bezlepkové stravovanie počas tých pár dní 

nerobte tú chybu, že nenahlásite inú formu stravovania, inak sa výlet môže zmeniť na hladovku :)

                        2, nabaliť dostatočné množstvo suchšie, trvanlivé jedlá so sebou /chlieb,pečivo, sladkosti)

 

čo sa týka osláv :  určite si spolužiaci všimli, že sa kamarát/ka stravuje inak a mali by by ť ohľaduplní :

najlepšie ak sa opýtajú, čo môže z plánovaného menu jesť, 

  • TIP : ak sa koná oslava narodením ako tortu  zvoliť namiesto čokoládovej múčnej,plnkovej napr. teraz veľmi obľúbené  tvarohové torty (cheesecake) bez spodku s ovocím 
  • namiesto chlebíčkov pripraviť rolky zo syra, šunky, zeleniny /jednohubky/ alebo namiesto klasických chlebíčkov použiť kukuričné oblátky ( stoja pár centov)

 

    A party sa môže začať pre všetky deti rovnako :)

    Zo začiatku si trocha vytrpíte no v dospelosti  budú Vaše ratolesti zdravé a vďačné. O pár rokov to bude podľa mňa úplne bežné stravovanie.

 

 

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Agent ŠtB aj tanečníčka z klipu. Kto už formoval tvár Fica?

S ľuďmi, ktorí premiérovi Robertovi Ficovi radili v komunikácii alebo za neho hovorili sú spojené podozrenia z korupcie aj fyzický útok.

KOMENTÁRE

SNS aj Smer využívajú Kočnerovu muníciu

Nezávislosť RTVS ohrozujú iné veci, než smsky šéfa spravodajstva.

SVET

Najvyšší kostol na svete ohrozuje ľudský moč

Ľudí neodrádza polícia ani vysoké pokuty.


Už ste čítali?