Deti a bezlepkové stravovanie

Autor: Petronela Bohmova | 30.5.2015 o 17:40 | (upravené 30.5.2015 o 19:10) Karma článku: 2,25 | Prečítané:  450x

U detí sa prvé príznaky celiakie začínajú v období jedného roka, kedy sa vlastne do potravy zaraďujú už aj múčne jedlá..    

Ako som už písala príznaky sa prejavujú väčšinou nechutenstvom,chudnutím, bolesťami brucha pri najedení, vracaním, nafukovaním , podvýživa / chudé nôžky, väčšie bruško/

Nezistená, neliečená celiakia sa môže prejaviť psychickými príznakmi, podráždenosťou a zaostávaním vo vývoji dieťaťa.

Mnohokrát sa pripisujú prvé príznaky inej diagnóze. S celiakiou sa častejšie spájajú iné choroby s Downov syndrómom, cukrovkou, laktózovou intoleranciou, alergiou alebo dieťa má hnačky, zápchu (mamičky to pripisujú viróze). Koho by to napadlo, že je to celiakia a pred pár rokmi ani nehovorím.

POZOR! dieťa  nemusí byť chudé, nemusí mať žiadne ťažkosti a celiakiu môže mať tak či tak, samozrejme to platí  aj u dospelých.

Nie nadarmo sa vraví, že celiakia je ,,chameleón medzi chorobami,,.

Čoraz viac žien ma problém s otehotnením a potom:

 ZISTENIE, ŽE VAŠE DIEŤA MÁ CELIAKIU

nie je to jednoduché,ale ani najhoršie, vezmite to tak, že dieťa určite od mala jesť zdravo.
Je veľmi dôležité, aby to práve v detskom veku bolo zistené/ podchytené aby sa tým predišlo k prípadnému zhoršeniu zdravotného stavu (napr. aj osteropóze v dospelosti a pod.)

    Pri dieťati sa začínajú prejavovať prvé príznaky, ak po 1.roku začínajú mamičky pridávať do stravy múčné jedlá. Kým je ešte dieťa malé vnímajú to viac rodičia a robí im to starosti, zvlášť tým, ktorí sa predtým  s celiakiou nestretli /nebola im zistená/.

Ale čo bude neskôr  v škôlke a v škole? Mnohí  rodičia si dávajú túto otázku.

v škôlke

   Ak dieťa začne chodiť do škôlky zo začiatku to nie je také ľahké, pretože ako  každé dieťa chce všetko vyskúšať, ochutnať a nie je to stále jednoduché vysvetliť, ale ty  nemôžeš, pretože..´´
    Je nemožné mať svoje dieťa neustále pod kontrolou. Preto rodičia by mali, ako prvé pri nástupe do škôlky oboznámiť učiteľa s týmto ochorením svojho dieťaťa.

  • čo znamená celiakia
  • ako sa to  u neho prejavuje, keď zje niečo, čo obsahuje  lepok.
    Každý to znáša inak.  Mnoho ľudí ani nevie, že celiakia je alergia na lepok, ktorý sa nachádza v obilninách, stretávam sa s tým osobne často .aj keď som to už pár krát známym vysvetlila, tak sa ma opýtajú napr.,,tento koláčik môžeš zjesť,však ? je ovocný,,nechápu,že pri celiakii ide o to akú múku používame pri pečení,varení.
    Nie, či je koláč ovocný,orechový alebo čokoládový .. Alebo to mnohí, všeobecne považujú za módnu diagnózu - dneška! Jednoducho povedané, že chceme zaujať...Je to asi tým, že ju nemajú :)

 Vhodné je vymyslieť pre dieťa pestrú a veselú desiatu   ( môžete naplno využiť fantáziu, rôzne zvieratka, kvietky a pod.) veď najprv jedia oči :) a pekne  zabalenú v  detskej dóze Vám ju s chuťou spapajú:) (v prípade ak nie je možnosť bezlepkovej desiaty v škôlke)

v škole 

    Ak je dieťa staršie  je to pre Vás o čosi ľahšie, už si to samo uvedomuje, no problém nastáva, že nie v každých školských jedálniach je možnosť  bezlepkového stravovania, ale stále sa nájdu jedlá, ktoré môže konzumovať aj celiatik ako : slepačia polievka, rizoto, paprikové zemiaky. šaláty, kuracie mäso na prírodno POZOR / treba si zistiť v kuchyni či sú tieto jedlá na 100% bezlepkové aj keď sú bez múky, glutén je často skrytý  v rôznych koreninách/.

     Najvhodnejšie je, ak by  sa spojili viacerí rodičia celitikov a vymenili si zopár rád, receptov a požiadali školstvo o možnosť osobitnej chladničky pre tieto deti, ktoré si môžu doniesť vlastnú  bezlepkovú stravu z domu a zohriať napr.v mikrovlnke. 

    Určite najistejšie stravovanie je  doma, ale nie každý má tú možnosť, mnoho detí  cestuje do školy, ako dospelí tak aj oni majú  stresy v škole, kým dôjdu zo školy domov,  blíži sa už  takmer k olovrantu, čo nie je vhodné, strava je základ budovania detskej imunity.

    Taktiež dbajte , aby malo stále zabalenú desiatu v dostatočnom množstve, aby nepociťovalo obmedzenie, aby sa mohlo v škole sústrediť potrebuje mať dostatok energie. V školských  bufetoch je čoraz širší sortiment bezlepkových potravín :  ryžové chlebíky, ovocie, oriešky, kukuričné chrumky, sójový suk, jogurty,nanuky :)

detské  narodeninové párty a školské výlety,  máte strach ako to dopadne?

Výlety,pobyty : 1, treba oznámiť bezlepkové stravovanie počas tých pár dní 

nerobte tú chybu, že nenahlásite inú formu stravovania, inak sa výlet môže zmeniť na hladovku :)

                        2, nabaliť dostatočné množstvo suchšie, trvanlivé jedlá so sebou /chlieb,pečivo, sladkosti)

 

čo sa týka osláv :  určite si spolužiaci všimli, že sa kamarát/ka stravuje inak a mali by by ť ohľaduplní :

najlepšie ak sa opýtajú, čo môže z plánovaného menu jesť, 

  • TIP : ak sa koná oslava narodením ako tortu  zvoliť namiesto čokoládovej múčnej,plnkovej napr. teraz veľmi obľúbené  tvarohové torty (cheesecake) bez spodku s ovocím 
  • namiesto chlebíčkov pripraviť rolky zo syra, šunky, zeleniny /jednohubky/ alebo namiesto klasických chlebíčkov použiť kukuričné oblátky ( stoja pár centov)

 

    A party sa môže začať pre všetky deti rovnako :)

    Zo začiatku si trocha vytrpíte no v dospelosti  budú Vaše ratolesti zdravé a vďačné. O pár rokov to bude podľa mňa úplne bežné stravovanie.

 

 

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Jeden víťaz a samí porazení. Čo ukázali nemecké voľby

Takmer štvrtina nemeckých voličov hlasovala za extrém. Nová vláda je aj preto v nedohľadne.


Už ste čítali?